Zakładanie dachu zielonego. Etapy postępowania
Zielony dach może być piękną ozdobą budynku, strefą relaksu dla jego mieszkańców, a dodatkowo przynosi korzyści środowisku naturalnemu. To niecodzienne rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez miłośników zieleni i dachów płaskich. Sprawdza się zarówno jako pokrycie domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej. W jaki sposób stworzyć taki dach?
Jak wygląda montaż zielonego dachu?
Założenie i utrzymanie płaskiego dachu zielonego nie jest bardzo skomplikowane, należy jednak zachować dokładność, właściwą kolejność układanych warstw i dobrać odpowiednią roślinność. Pierwsze kroki wyglądają podobnie jak w przypadku typowego dachu płaskiego. Najniższą warstwę tworzy paroizolacja, której zadaniem jest zapobieganie przenikania wilgoci z wnętrza domu w głąb poszycia. Następnie należy wykonać szczelną warstwę termoizolacji. Ostatnim krokiem znanym z innych konstrukcji jest warstwa hydroizolacyjna. Do tego celu doskonale sprawdza się membrana EPDM, która jest elastyczna i bardzo wytrzymała.
Następne kroki są już charakterystyczne dla dachów zielonych. Na warstwę hydroizolacyjną układana jest warstwa drenażowa. Może ona być w różnych postaciach, na przykład żwiru, maty kubełkowej lub pętelkowej. Jej zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i odprowadzanie nadmiaru wody. Na to nakładana jest warstwa filtrująca, która zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniami, dzięki temu jest drożny i prawidłowo spełnia swoją funkcję.
Zielone dachy ekstensywne i intensywne
Ostatnią warstwą przed nasadzaniem jest warstwa wegetacyjna, tak zwany substrat. To specjalna mieszanka ziemi bogatej w minerały i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Dobierana jest do rodzaju planowanej roślinności, dlatego podczas wyboru warto zwrócić się o fachową pomoc. Zakładaniem zielonych dachów zajmuje się między innymi Mak-Dachy wykonawca dachów płaskich. Specjaliści są w stanie najlepiej doradzić, jakiego podłoża wymaga dach ekstensywny, a jakiego dach intensywny.
Dachy ekstensywne i intensywne to dwa rodzaje dachów zielonych. Różnica między nimi polega na użytej roślinności. Pierwszy z nich składa się z niskich roślin ze zdolnością do samoregeneracji i małych wymaganiach. Wersja intensywna jest bardziej wymagająca, ale doskonale sprawdza się, jeśli dach ma spełniać funkcję ogrodu ze strefą wypoczynkową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana