Czy zmiana pokrycia dachowego wymaga pozwolenia?
Większość pokryć dachowych jest trwała i może pełnić swoją funkcję przez stosunkowo długi okres. Z czasem jednak nawet najtrwalszym materiał będzie tracić swoje właściwości użytkowe i estetyczne, wymagając wymiany. W zależności od sytuacji może się to wiązać z montażem elementów o takiej samej charakterystyce albo oznaczać sporą przebudowę struktury nośnej lub wręcz jej zmianę. Przed przystąpieniem do prac, należy jednak zadbać o formalności.
Wymiana pokrycia a dokonanie zgłoszenia lub jego brak
Zakres formalności niezbędnych do przystąpienia do wymiany pokrycia dachowego jest uzależniony od tego, jaki budynek wchodzi w grę oraz skali zmian, jakie będą w nim wprowadzane. Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy chodzi o remont dachu polegający na zastąpieniu pokrycia dowolnym materiałem, dokonywany na budynku, który może być wzniesiony na podstawie zgłoszenia. Warunki te spełniają domy jednorodzinne, których tzw. obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na jakiej zostały posadowione. Jeżeli budynek oddziałuje na sąsiednie posesje, np. jest ustawiony przy granicy działki, niezbędne okaże się dokonanie zgłoszenia. Będzie ono konieczne także wówczas, jeżeli obiekt jest ulokowany na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Po złożeniu odpowiedniego druku w starostwie lub urzędzie miejskim, gdy chodzi o miasto na prawie powiatu, urząd ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. W razie jego braku inwestor może przystępować do rozpoczęcia prac. Warto pamiętać, że jeżeli podczas remontu planowana jest przebudowa przegród zewnętrznych, a więc ścian czy konstrukcji dachu, nieodzowne będzie złożenie wraz ze zgłoszeniem stosownego projektu budowlanego. Może tu chodzić m.in. o zamontowanie okien dachowych, podniesienie ścianki kolankowej, ale też zmianę konstrukcji więźby np. przez dodanie lukarny.
Przeczytaj również: Jak często powinno się kontrolować stan dachu?
Wymiana dachu a uzyskanie pozwolenia na budowę
W sytuacji, w której wymiana pokrycia będzie się wiązała z dodatkowymi pracami polegającym np. na wykonaniu nadbudowy obiektu w zabudowie szeregowej, bliźniaczej albo usytuowanego tak, że jego strefa oddziaływania sięga sąsiednich posesji, konieczne okaże się wystąpienie o pozwolenie na budowę. Jest to niezbędne także wówczas, gdy prace doprowadzą do zwiększenia strefy oddziaływania lub w sytuacji, gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Firma Bud-Ar z Gniezna specjalizuje się w usługach dekarsko-budowlane. Zajmuje się wykonywaniem pokryć dachowych, ich remontami i renowacją.
Przeczytaj również: Jakie akcesoria dachowe warto wybrać?
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne remonty dachów?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana