Czym różni się dach prefabrykowany od tradycyjnego?
Dach prefabrykowany powstaje w fabryce i na miejsce budowy przewożony jest w postaci gotowych elementów. Z kolei więźba tradycyjna wykonywana jest na miejscu. Dach to konstrukcja nośna, która powinna być odporna na oddziaływanie różnych, często destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Od kształtu, kąta nachylenia i rodzaju pokrycia dachu zależy schemat konstrukcji oraz użyte materiały.
Jak jest skonstruowana tradycyjna więźba dachowa?
Jak wspomniano wcześniej, wszystkie elementy dachu montuje się bezpośrednio na placu budowy. Każdy fragment konstrukcji musi być odpowiednio dopasowany, przycięty i połączony, co wymaga czasu oraz precyzji. Drewno przywiezione do budowy więźby musi mieć odpowiednią wilgotność oraz zostać zabezpieczone, czyli zaimpregnowane w komorze lub poprzez zanurzenie w kąpieli z preparatami solnymi.
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się solidny dach?
Więźba dachowa zbudowana jest z krokwi, które są elementami nośnymi – ich połączenie na samej górze to kalenica. Poziome belki łączące pary krokwi to jętki a płatwie to poziome belki podparte słupami stanowiące oparcie dla krokwi. Pozostałe elementy więźby to zamocowane do ścian murłaty o kwadratowym przekroju, kleszcze spinające oraz wiatrownice, czyli belki zamontowane od środka w sposób ukośny, chroniące przed bocznymi podmuchami.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składa się więźba dachowa?
Wiązary dachowe jako ekonomiczna i solidna alternatywa
Gotowe wiązary dachowe przewożone są na plac budowy jako moduły przygotowane do montażu. Oznacza to zdecydowanie krótszy czas realizacji prac. Co do zasady, wiązary to kratownice z belek, które łączy się płytkami kolczastymi – mogą być zatem wykonane z mniejszych w przekroju kawałków drewna. Najczęściej stosuje się wiązary z elementów o grubości 45 mm. Kratownica w postaci pasów górnych i dolnych zastępuje krokwie, jętki i płatwie, a łączenie z gwoździ usadowionych obok siebie na płaskiej powierzchni wprasowanej w strukturę drewna decyduje o trwałości i solidności dachu.
Przeczytaj również: Dlaczego na dachach należy stosować zabezpieczenia przeciwśniegowe?
Mniejsza ilość surowca i krótszy czas realizacji prac oznacza niższe koszty. Co ważne, drewna do wiązarów nie trzeba impregnować, ponieważ poddawane jest suszeniu przemysłowemu. Firma Concept Eiendom wykorzystuje drewno klasy C24 ze skandynawskich tartaków, które suszone jest do poziomu około 16%.
Warto wiedzieć, że dachy prefabrykowane sprawdzają się głównie w przypadku domów z poddaszem nieużytkowym, co wynika z konieczności przedzielenia pomieszczeń słupami podtrzymującymi konstrukcje dachu. Niemniej jednak wiązary dachowe eliminują konieczność stosowania ścian nośnych i słupów podporowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana