Dachówka ceramiczna a cementowa. Porównanie

Istnieje wiele rodzajów materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów. Jednymi z najpopularniejszych są dachówki ceramiczne i cementowe. Różnią się one nie tylko sposobem produkcji, ale również parametrami, które mają istotny wpływ w trakcie podejmowania decyzji o budowie dachu. Dlatego wyjaśniamy, czym różnią się dachówki ceramiczne i cementowe, oraz jakie mają zalety.
Dachówki ceramiczne i cementowe – co warto o nich wiedzieć?
Dachówki cementowe (zwane również betonowymi) wytwarzane są przy pomocy odlewów w formach z mieszanki cementu, wody oraz specjalnych pigmentów, dzięki którym uzyskują kolor. Dopiero na tak przygotowaną dachówkę nakładana jest dodatkowa powłoka akrylowa, która zwiększa jej wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych m.in. blaknięcie kolorów w wyniku promieniowania słonecznego. Gotowe dachówki muszą być zgodne z wymaganiami normy PN-EN 490. Ich okres gwarancyjny wynosi najczęściej około 30 lat i mogą być kładzione na dachach o nachyleniu od 16 do 90 st.
Dachówki ceramiczne wytwarzane są z gliny, która zostaje przetworzona zgodnie ze współczesnym procesem technologicznym. W trakcie produkcji pigmentów używa się znacznie rzadziej niż w przypadku dachówki cementowej, ponieważ jej naturalny ceglastoczerwony kolor jest preferowany przez wielu klientów. Dodatkowo niebarwione dachówki nie mają jednorodnej barwy ze względu na drobne zanieczyszczenia. Dachówki ceramiczne należą do jednych z najdroższych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów. Wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 1304. Podobnie jak dachówki cementowe można je kłaść na dachach o nachyleniu od 16 do 90 st.
Sprzedażą pokryć dachowym zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Firma Handlowo-Usługowa OKNO-DACH.
Pozostałe popularne pokrycia dachowe
Coraz większą popularnością cieszą się również blachodachówki. Jest to związane z ich wysoką dostępnością, która jest wynikiem konkurencyjnych cech względem dachówek ceramicznych i cementowych. Ich ogromną zaletą jest również niewielka waga, która sprawia, że więźba dachowa nie musi być dodatkowo wzmacniana, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych rodzajów dachówek.
Na blachodachówki najczęściej decyduje się osoby, które planują zmniejszyć koszty związane z budową lub remontem domu. Często są też wykorzystywane w przypadku domów zabytkowych, ponieważ w mniejszym stopniu obciążają jego konstrukcję. Blachodachówki wybierają również mieszkańcy terenów górskich i tych o wysokich opadach śniegów, ponieważ ich powierzchnia jest gładka, dlatego śnieg łatwo zsuwa się z dachu pod własnym ciężarem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nowy Dach FHU Roman Mejer
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. pomorskie83-404 Nowa Karczma, Kościerska 20
-
Bautop Bis Krzysztof Matyjaszczyk
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. dolnośląskie50-320 Wrocław, Na Szańcach 9 lok. 14
-
Patkar A. Makowski, A. Misiewicz Spółka Jawna
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. podlaskie15-182 Białystok, Sosabowskiego 28