Jak zaizolować poddasze w domu pasywnym?
Rosnące koszty energii i różnego rodzaju surowców powodują, że coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu pasywnego. Tego typu budynki charakteryzują się zastosowaniem rozwiązań, które pozwalają na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Są więc niemal samowystarczalne. Istotna jest w nich też doskonała izolacyjność. Dlatego ważny jest sposób zainstalowania poddasza. Jak go wykonać?
Z jakiego materiału wykonać izolację poddasza w domu pasywnym?
Do izolacji domu pasywnego najczęściej wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Ten pierwszy materiał jednak najczęściej używany jest, aby zabezpieczyć ściany i podłogi. Wówczas jego grubość musi wynosić minimum 30 cm. W tego typu obiektach nie korzysta się raczej ze standardowych, białych wersji, ponieważ charakteryzują się one znacznie gorszymi właściwościami niż styropian grafitowy. Dlatego też ten drugi model jest obecnie standardem w domach pasywnych. Żeby wykorzystać go do ocieplenia poddasza, należy użyć warstwy minimum 10 cm i bardzo starannie i szczelnie ułożyć go aż po sam dach. Kolejnym materiałem, który najczęściej stosowany jest właśnie po to, aby zaizolować poddasze, jest wełna mineralna. Charakteryzuje się ona dźwiękoszczelnością i ognioodpornością. Jest oddychająca, a dodatkowo cechuje ją doskonała izolacyjność akustyczna i cieplna. Dlatego też to najlepsza opcja, zwłaszcza dla inwestorów, budujących domy pasywne ze skośnym dachem.
Jak powinien przebiegać montaż izolacji poddasza w domu pasywnym?
Montaż izolacji poddasza w domu pasywnym można przeprowadzać o każdej porze roku. Najpierw należy jednak zmierzyć odległość między krokwiami, aby przyciąć płyty izolacyjne. Trzeba wówczas uwzględnić dodatkowy centymetr lub półtora zapasu. Zazwyczaj wysokość krokwi wynosi od 15 do 16 cm, z kolei grubość izolacji termicznej to 22-25 cm. Dlatego najczęściej proces ten przeprowadza się dwuwarstwowo. Najpierw na poddaszu domu pasywnego oferowanego przez firmę Bee House Technology wciska się wełnę między krokwie, tak aby dotknęły płyty lub folii. Druga część ocieplenia z kolei jest między krokwiami, a wewnętrzną płytą gk. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do instalacji folii paroizolacyjnej przy pomocy taśmy klejącej lub takera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana