Jakie prace wchodzą w zakres dekarstwa?

Dekarz to rzemieślnik, który zajmuje się budową i naprawą dachów. Ale to nie wszystko. Korzysta z materiałów dekarskich, na które składają się dachówki, blachodachówki czy kamienie bądź strzecha. Czym się właściwie zajmuje i jakie są zlecenia dekarskie? Jakie wykształcenie powinien posiadać? Ile kosztują usługi dekarskie – dowiesz się tego z naszego artykułu!

Jaka jest historia dekarstwa?

Zawód dekarza pochodzi z XIX wieku. Nazwa bierze źródło od deku. Była to forma pokrycia dachowego z targanej słomy. Przeciskało się nią młode drzewka i gałęzie. Dekować oznacza układać dach. Kiedyś niektórymi zadaniami zajmował się cieśla. Dzisiaj układanie dachu należy do głównych obowiązków firm dekarskich w Słupsku czy w innym mieście.

Zlecenia dekarskie a wykształcenie

Dekarstwo jest zajęciem, które wymaga kondycji fizycznej i sprawności manualnej. Zmysł równowagi czy koordynacja wzrokowo-ruchowa jest równie ważna, jak i dobre zdrowie.

Do egzaminu mistrzowskiego może się ubiegać osoba, która ukończyła szkołę ponadgimnazjalną lub dotychczasową ponadpodstawową, a także wyróżnia się 6-letnim doświadczeniem. Przydatne są też wszelkiego rodzaju kursy doszkalające.

Obowiązki dekarza

Dekarz zajmuje się budowaniem dachów. Do głównych obowiązków zaliczają się:

  • instalacja pokryć dachowych
  • konserwacja pokryć dachowych – dachówek ceramicznych, cementowych, bloachodachówek, papy czy gontu bitumicznego
  • wykonywanie ociepleń dachowych
  • wentylacja
  • remonty
  • konserwacja dachów

W ramach profesjonalnego dekarstwa dekarze zajmują się odśnieżaniem oraz myciem pokryć dachowych. Ustalają na podstawie projektu typ i zakres prac dekarskich. Dzięki temu mogą dobrać materiały i narzędzia. Ponadto specjalista może pomóc w wyborze pokryć dachowych. Do zadań zalicza się także produkcja izolacji zadaszenia oraz stropodachów. Mogą się także zajmować instalacją okien dachowych, świetlików czy wyłazów. Z kolei pomocnik dekarza z Warszawy lub innego miasta  musi się zająć dostarczeniem dekarskich materiałów oraz przygotować stanowisko pracy.

Cennik usług dekarskich

Cennik usług dekarskich jest różny w zależności do regionu. Demontaż papy dachowej to koszt około 25,64 złotych na metr kwadratowy. Z kolei demontaż blachy dachowej czy blachodachówki wynosi 14,39 złotych, jak również demontaż eternitu wynosi 39,22 złotych za metr kwadratowy. W województwie kujawsko-pomorskim demontaż papy to maksymalna kwota 26,86 złotych. W lubuskim i lubelskim wynosi minimalnie 24,42 złote. Podobne ceny są w województwach łódzkim, małopolskim i mazowieckiem. W opolskim cena za demontaż blachy dachowej  wynosi 11,99 złotych, podobnie w podkarpackim i podlaskim. Demontaż eternitu w przypadku województwa pomorskiego to 37,95-43,01 złotych. Dodatkowe prace, takie jak ocieplenie poddasza to koszt około 77 złotych za wełnę mineralną.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność