Jakie są rodzaje pokryć dachowych i jak je wybrać?

Spis treści
- Rodzaje pokryć dachowych
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Czym pokryć poszycie dachu?
- Jaki jest koszt pokryć dachowych?
Budujesz dom lub przeprowadzasz remont? Nie zapomnij o dachu! Wybierz pokrycia dachowe. Dowiedz się, czym się różni gont od blachy oraz jakie są rodzaje pokryć. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie. Dowiedz się, jaki jest koszt pokrycia dachu i co wpływa na jego cenę. Wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł o pokryciach dachowych.
Rodzaje pokryć dachowych
Do najpopularniejszych pokryć dachowych zaliczają się dachówki ceramiczne. Składają się z tylko naturalnych składników. Wyróżniają się dobrymi właściwościami akustycznymi i termicznymi. Są trwałe i odporne na wilgoć, wiatr czy promienie słoneczne. Dzięki niskiej nasiąkliwości są odporne na mróz. Z kolei dachówki betonowe, czyli cementowe tworzone są z wysokiej jakości cementu zmieszanego z kwarcowym piaskiem. Za metr kwadratowy płaci się około 40 złotych. Są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wykazują się także dobrą izolacją akustyczną. Do pokryć blach dachowych zalicza się:
Przeczytaj również: Jaka jest różnica między blachodachówką zwykłą a modułową?
- blachodachówka
- blacha płaska
- blacha trapezowa
Tanim sposobem jest pokrycie dachowe z papy. Wymaga konserwacji przeprowadzanej co kilka lat. Natomiast gont bitumiczny może być wykonany z drewna. Można go wydrukować z:
Przeczytaj również: Rodzaje blach stosowanych jako pokrycia dachów
- sosny
- świerku
- modrzewia
Zamiennikiem mogą być pasy z papy asfaltowej, imitujące dachówkę. Skomplikowany kształt to coś, z czym poradzi sobie gont na dach. Sprawdzą się także dobrze jako izolacja. Ostatnim rodzajem pokryć dachowych jest strzecha. Co ciekawe dzięki środkom przeciwogniowym może się sprawdzić jako pokrycie.
Przeczytaj również: Rodzaje pokryć dachowych - od blachodachówki modułowej do płaskiej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Należy zwrócić uwagę na:
- ciężar pokrycia – lekkie to maksymalnie 20 kilogramów na metr kwadratowy, a ciężki to minimalnie 30 kilogramów na metr kwadratowy
- obciążenia – od wiatru czy śniegu
- grubość krokwi – wymagana do ocieplenia dachu
Czym pokryć poszycie dachu?
Pod pokryciem dachowym znajduje się poszycie. Może być sztywne, składające się z pełnego deskowania, papy czy folii bądź z folii, łat i kontrłat. Pierwsza opcja jest ciężka i droga, druga lekka i tania. Wszystko jednak zależy od warunków. Niekiedy pokrycia układa się na sztywnym poszyciu. Składają się na nie:
- gonty bitumiczne
- płaskie blachy
- płytki włókno-cementowe
- dachówki cementowe i ceramiczne
W razie trudności warto skorzystać z porady fachowca.
Jaki jest koszt pokryć dachowych?
Na rynku można znaleźć różne rodzaje dachowego krycia. W przypadku blachodachówki cena jest zróżnicowana. Na wysokość kosztów wpływa:
- grubość
- jakość wykonania
- wykończenie
Zwykła blachodachówka to koszt około 30 złotych za metr kwadratowy. Blachodachówka modułowa kosztuje za to 40 złotych za metr. Droższa jest blachodachówka z mineralną posypką. Wówczas cena wynosi 60 złotych za metr kwadratowy. Z kolei blacha trapezowa to koszt około 20 złotych za metr kwadratowy. Natomiast powlekana lakierem, farbą bądź warstwą poliuretanową kosztuje maksymalnie 35 złotych za metr kwadratowy. Na wysokość ceny wpływają także części dodatkowe czy elementy montażowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
A-R Dach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. kujawsko-pomorskie86-031 Osielsko, Szosa Gdańska 81
-
Centrum Dachowe FHU Dach-Projekt
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. małopolskie32-340 Gołaczewy, Piaski 28a
-
Muraspec Sp. z o.o.
Budowlane materiały
woj. mazowieckie05-082 Blizne Łaszczyńskiego, Warszawska 40