Jakie standardy powinna spełniać więźba dachowa?
Więźba dachowa to, innymi słowy, drewniany szkielet dachu. Jej główną funkcją jest przenoszenie odciążeń pochodzących z pokrycia dachowego na nośne ściany budynku. Tworzona jest z różnego rodzaju drzewa, zazwyczaj z gatunków iglastych. Każda więźba, jeszcze przed zamontowaniem, powinna przejść przez procesy suszenia i impregnacji. Jakie jeszcze standardy powinna spełniać?
Odpowiedni rodzaj drewna
Pierwszą rzeczą, na jaką powinno się zwrócić uwagę w kontekście doboru więźby dachowej, jest rodzaj drewna. Każdy gatunek charakteryzuje się bowiem odmiennymi właściwościami. Do wykonania więźby najczęściej wykorzystuje się takie drewno jak:
- świerk,
- sosna,
- modrzew,
- jodła.
Dwa pierwsze materiały konstrukcyjne na więźbę dachową nalezą do najtańszych. Niestety są też one bardziej podatne na gięcie lub innego typu czynniki. Sosna na pewno będzie trwalsza od świerku, choć nie jest tak wytrzymała jak właśnie modrzew czy jodła.
Świerk, poza mniejszą trwałością, charakteryzuje się ponadto niższą zawartością sęków oraz trudnością zaimpregnowania. Z kolei modrzew, choć bardzo wytrzymały i odporny (np. na grzyby czy szkodniki), jest jednak trudniejszy w obróbce.
W praktyce dobór drewna zależy od indywidualnych potrzeb klienta, od typu stawianego obiektu oraz od jego lokalizacji.
Optymalne wymiary krokwi
Ważnym kryterium doboru będzie również wybór odpowiedniej krokwi. Zwykle jej grubość wynosi minimum 5 cm. Nie można decydować się na niższą wartość, bo istnieje ryzyko utraty sztywności. Jeśli chodzi o poprzeczny przekrój, to normy zazwyczaj mówią o wariantach 7 × 14 cm oraz 8 × 16 cm.
Gdzie wyposażać się w dobrej klasy więźby dachowe?
Wybór dobrej klasy więźby dachowej jest bardzo ważny z punktu widzenia trwałości i jakości całej inwestycji budowlanej. Dlatego zawsze warto wybierać sprawdzonego dostawcę, który na swoje produkty daje wieloletnią gwarancję.
Przykładem takiego polecanego przedsiębiorstwa jest tartak ISKRA. Tworzy on konstrukcje dachowe wytwarzane z najlepszych surowców. W połączeniu z wieloletnim doświadczeniem na rynku i nowoczesnym parkiem maszynowym jest to bardzo korzystna opcja dla klienta.
Więźby dachowe oferowane przez wspomniany tartak mają deklaracje zgodności spełniające wymogi drewna budowlanego zgodnie z klasą drewna C30. Dodatkowo poszczególne elementy konstrukcji dachu są poddawane impregnacji. Chodzi o to, by maksymalnie uchronić drewno przed takimi czynnikami jak ogień, grzyb czy korozja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana