Kiedy warto zastosować kominy dwuścienne?
Instalacja kominowa musi się znaleźć w każdym budynku, w którym korzysta się z urządzenia grzewczego spalającego opał. Właściciele mają jednak pełną swobodę w wyborze rodzaju zastosowanego komina, pod warunkiem, że będzie on miał średnice dopasowaną do potrzeb zamontowanego kotła, pieca, kominka lub kuchni. Jednym z rozwiązań cieszących się szczególną popularnością są nowoczesne kominy dwuścienne.
Czym charakteryzują się kominy dwuścienne?
Kominy mogą mieć różną budowę, choć dziś coraz rzadziej korzysta się z tradycyjnych kominów murowanych wznoszonych z cegły szamotowej. Zamiast nich montuje się raczej odpowiednie wkłady kominowe – stalowe lub ceramiczne. Ciekawą alternatywę stanowią kominy dwuścienne. Składają się one z trzech warstw – zewnętrznej nazywanej płaszczem, środkowej będącej termoizolacją oraz wewnętrznej nazywanej rdzeniem. Każda z nich pełni odmienną funkcję i jest wykonana z innego materiału. Płaszcz to rura z blachy nierdzewnej, której rolą jest ochrona całości przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru. Izolacja wykonana z wełny mineralnej odpowiada za niedopuszczenie do nagrzania się płaszcza, a jednocześnie chroni rdzeń przed zbytnim wychłodzeniem. Sam rdzeń musi natomiast wytrzymywać temperaturę spalin, a przy tym być odporny na zapłon osadzających się w kominie zanieczyszczeń, jeżeli podłączone jest do niego urządzenie spalające drewno albo na kondensat, jeśli mamy do czynienia z kotłem gazowym bądź olejowym. Jest to niezbędne z uwagi na zawarte w skroplinach agresywne chemicznie kwasy, które mogą doprowadzić do przyspieszonej korozji.
Jak można wykorzystać wkłady dwuścienne?
Wkłady dwuścienne mogą być zamontowane jak klasyczny komin, tj. przechodzący przez strop i dach albo tworzyć komin zewnętrzny. W pierwszym przypadku użycie wkładu tego rodzaju będzie chroniło strukturę budynku przed wysoką temperaturą, a z racji niewielkiej średnicy można je zainstalować również w już istniejącym obiekcie bez konieczności jego znacznej przebudowy. Komin zewnętrzny może być strukturą mocowaną do ściany szczytowej albo wolnostojącą przy wykorzystaniu odpowiedniego stelaża. Użycie komina dwuściennego oznacza dużą swobodę przy wyborze miejsca na urządzenie grzewcze.
Kominy dwuścienne dostosowane do użytku z kotłami olejowymi i gazowymi, a także kotłami spalającymi ekogroszek i pellet drzewny, jak również piecami wolnostojącymi oraz wkładami kominkowymi można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Sprzedaje ona również tradycyjne stalowe i ceramiczne wkłady kominowe oraz nasady kominowe, przedłużenia kominowe, a także wkłady kominkowe różnych typów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana