Metody konserwacji dachów

Konserwacja dachów to niezbędny element dbałości o stan budynków, pozwalający utrzymać ich funkcjonalność i estetykę na długie lata. Wybór odpowiedniej metody konserwacji jest kluczowy dla zapewnienia skuteczności działań i uzyskania długotrwałego efektu. W niniejszym artykule przyjrzymy się czynnikom wpływającym na wybór poszczególnych technik stosowanych w trakcie przeprowadzania tego typu prac.
Od czego zależy wybór metody konserwacji dachu?
Najważniejszym kryterium wyboru metody konserwacji dachu jest rodzaj zastosowanego pokrycia. Różne materiały wymagają bowiem odmiennego podejścia, a tym samym i odpowiednio dopasowanych technik pracy, narzędzi czy środków. Dachy z blachy, dachówki czy papy charakteryzują się innymi właściwościami i trzeba mieć to na uwadze – źle dobrana metoda konserwacji dachu może przyczynić się do jego uszkodzenia.
Przeczytaj również: Co wchodzi w zakres usług dekarskich?
W przypadku konserwacji dachów z blachy ważne jest usunięcie zanieczyszczeń i użycie specjalistycznych środków antykorozyjnych. Jeśli chodzi o dachy z blachówki, podstawą również jest usunięcie zabrudzeń (m.in. porostów i mchów), a oprócz tego także wypełnienie ubytków. Konserwacja dachu z papy oznacza przede wszystkim przywrócenie mu właściwej izolacyjności. W tym celu stosuje się albo metodę konserwacji na ciepło z wykorzystaniem płynnych substancji bitumicznych, albo na zimno – przy pomocy preparatów rozpuszczalnikowych czy też mas asfaltowo-kauczukowych lub elastomerów bitumicznych.
Przeczytaj również: Jakie usługi dekarskie są najczęściej wykonywane?
Co wchodzi w zakres konserwacji dachu?
Na dobór technologii konserwacji dachu ma też wpływ typ i rozległość uszkodzeń. Profesjonalne ekipy, takie jak te pracujące w firmie dekarskiej Wratislavia Corp z Wrocławia, najpierw wykonują przegląd konstrukcji. Dopiero po dokonaniu oceny technicznej dachu można zdecydować o doborze konkretnych metod konserwacyjnych i materiałów.
Przeczytaj również: Jakie są wymagania prawne dotyczące budowy dachu?
W zakres konserwacji dachu może wchodzić oczyszczenie go z zanieczyszczeń np. przy użyciu technologii hydrodynamicznej. Ponadto usługa nierzadko obejmuje wypełnienie ubytków i pomalowanie dachówek czy blachy. Bywa, że konieczna okazuje się wymiana niektórych elementów konstrukcyjnych. Podczas konserwacji dachu usuwa się takie uszkodzenia, jak pęknięcia i odbarwienia, przywraca się ciągłość warstw izolacyjnych, wykonuje uszczelnienia, likwiduje ogniska korozji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
El-Dach Usługi blacharsko-dekarskie Wojciech Łozowski
Budowlane usługi - dekarskie
woj. podlaskie16-400 Suwałki, Chopina 5 lok. 9