Remont dachu krok po kroku. Jak naprawić pokrycie dachowe?
Remont dachu to poważne przedsięwzięcie, które należy dobrze przygotować. Najlepiej pracę zlecić fachowcom, którzy wiedzą, jakich zasad przestrzegać w czasie pracy. Jednak przed rozpoczęciem prac, należy zwrócić się do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia na tego rodzaju czynność budowlaną. Przed przystąpieniem do samego remontu należy również przeprowadzić ocenę stanu dachu i oszacować rozległość planowanych robót.
Kiedy remont dachu jest bezwzględnie konieczny?
Nierzadko na remont dachu decydujemy się wtedy, gdy więźba dachowa jest już zapleśniała i zagrzybiona. Niestety czasem warunki sprzyjają takim zmianom tej drewnianej konstrukcji.
Tak o tym mówi ekspert z firmy Nowy Dach, świadczącej usługi dekarskie: - Często zła cyrkulacja powietrza, ale również nieszczelność pokrycia jest powodem zagrzybienia więźby dachowej. Jeżeli dach jest już stary, to tym bardziej należy się przyjrzeć jego głównej konstrukcji, czy aby wieloletni wpływ zmiennych warunków atmosferycznych nie poczynił spustoszeń.
Jednak zły stan więźby dachowej to nie jedyne wskazanie do przeprowadzenia gruntownego remontu. Na decyzje mogą mieć wpływ następujące fakty:
skorodowane poszycie
nieszczelna izolacja, której powodem mogą być ubytki w poszyciu lub dachu
uszkodzenia dachu, które są skutkiem wichur i gradobicia
zniszczenia spowodowane obecnością zwierząt i ptaków. Można tutaj wspomnieć o kunach, gołębiach i innych ptakach, które chętnie wiją gniazda pod dachami ludzkich domostw.
Kolejne czynności przy remoncie dachu
Pierwszą kwestią przy tak poważnej czynności jak remont dachu, jest podjęcie decyzji czy więźba ma być wymieniona, czy tylko odrestaurowana. Jeżeli można ją jeszcze uratować i istnieje szansa, że posłuży jeszcze długie lata, to warto przeprowadzić jej odgrzybianie oraz odrobaczanie. Można również więźbę wzmocnić za pomocą nowych podpór lub jętek. Można też dołożyć zupełnie nowe krokwie. Są to jednak dosyć skomplikowane czynności, które można zastąpić łatwiejszym działaniem, czyli spięcie krokwi z dwóch stron lub wzmocnienie ich specjalnymi taśmami ze stali.
Starą więźbę dekarze zdejmują razem z pokryciem. W przypadku renowacji starej, pokrycie musi być przedtem usunięte. Następnie fachowcy sprawdzają stan izolacji i poziomują połacie. Jeżeli izolacja jest w złym stanie to następuje jej wymiana. Później przychodzi czas na zamontowanie nowych rynien blacharskie poprawki okapu. W tym momencie należy przytwierdzić na stałe rynny do haków.
Wreszcie przychodzi czas na wymianę pokrycia dachowego, które może poprzedzić założenie membrany. Wszystko zależy od rodzaju blachy lub dachówki. Jeżeli w planie jest dodatkowe ocieplenie dachu, to jest to najlepszy moment na dodanie warstwy termoizolacyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana