Renowacja dachu — etapy postępowania
Odnowienie i naprawa dachu obejmują wiele czynności, którymi powinna zająć się profesjonalna firma. Jej wybór jest ważny z uwagi na fakt, iż dach to najbardziej newralgiczny element domu. Wynika to z jego przeznaczenia oraz ulokowania na szczycie budynku. By dobrze pełnił swoje funkcje, konieczne jest zadbanie o jego stan techniczny i wygląd. Sprawdź, jak przeprowadzić renowację dachu, gdy jest konieczna!
Od czego zacząć renowację dachu?
Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego wykonawcy, który przeprowadzi wszystkie niezbędne prace na najwyższym poziomie. Warto sprawdzić referencje i opinie o firmie, które wskazują o jej podejściu do pracy i klienta. Powinna ona specjalizować się w demontażu pokryć, dokonywaniu oceny konstrukcji dachowej i przeprowadzeniu niezbędnych napraw lub wymiany całej powłoki dachowej. Na wstępnym etapie należy również zmierzyć powierzchnię dachu. To, wraz z uwzględnieniem lokalnych warunków atmosferycznych, stanowi podstawę do montażu nowych elementów lub całego pokrycia.
Renowacja dachu wymaga często również załatwienia pewnych formalności prawnych, w zależności od zakresu prac i np. warunków zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Etapy renowacji dachu
Prace remontowe uzależnione są od stwierdzonego stanu technicznego konstrukcji. Jeśli poszycie przecieka lub uszkodzeniu uległa drewniana konstrukcja, konieczne może okazać się podjęcie prac w szerszym zakresie. Jak wskazują specjaliści firmy DachTermo, renowacja może dotyczyć również naprawy tylko wybranych elementów bądź zabezpieczenia ich na kolejne lata.
Renowacja może wymagać jedynie oczyszczenia i umocnienia konstrukcji. Wówczas firma dokonuje uprzątnięcia wszelkich zanieczyszczeń, odtłuszczenia powierzchni i uszczelnienia poszczególnych elementów. Jest to również etap poprzedzający malowanie, który przedłuża żywotność pokrycia dachowego.
Malowanie wymaga zastosowania odpowiedniej, trwałej powłoki, która zabezpieczy dach na wiele lat. Właściwa farba powinna być odporna na czynniki atmosferyczne, by zachować swoje właściwości w wysokich i niskich temperaturach. Ważne, by była odporna na promieniowanie UV i przystosowana do użycia w przypadku podłoża o zróżnicowanej przyczepności. Trzeba również sprawdzić, czy posiada ona właściwości antykorozyjne. Jeśli nie, należy pod nią zastosować podkład, który zabezpieczy powierzchnię.
Jest to proces, który wymaga przestrzegania wytycznych producentów, np. w zakresie warunków atmosferycznych w trakcie prac remontowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana