Zielony dach sposobem na poprawę izolacji termicznej i akustycznej budynku
Zielone dachy w ostatnim czasie są coraz częściej stosowane przez inwestorów w trakcie projektowania i wykańczania budynków. Na zielone dachy decydują się już nie tylko inwestorzy, którzy zajmują się budową obiektów biurowych oraz różnego typu budynków użyteczności publicznej. Intensywne lub ekstensywne systemy zielonych dachów często są też wybierane przez klientów prywatnych, którzy umieszczają je na budowanych domach jednorodzinnych. Takie systemy mają po prostu dużo zalet, a wśród nich poprawę izolacji termicznej i akustycznej budynku. Więcej na temat zielonych dachów przeczytasz w artykule.
Zielone dachy niwelują przenikanie ciepła w sezonie letnim
Regulowanie temperatury wewnątrz budynków jest podstawową zaletą zielonych dachów. Korzyści z właściwości izolacyjnych tego typu systemów są odczuwalne zarówno w sezonie letnim, jak i w sezonie zimowym. Latem umieszczona na dachu zieleń niweluje nagrzewania się budynku poprzez odbijanie większości promieni słonecznych. Dzięki temu przebywające wewnątrz pomieszczeń osoby mają zapewnione lepsze warunki cieplne. Nie robi się w nich po prostu tak bardzo gorąco i duszno. Co więcej, znajdująca się w systemach zielonych dachów wilgoć ma jeszcze dodatkowe działanie chłodzące. Dzięki temu użytkownicy zielonych dachów nie ponoszą latem tak dużych kosztów ochładzania pomieszczeń, związanych z użytkowaniem systemów klimatyzacji.
Izolacja termiczna budynków w sezonie zimowym
Zielone dachy mają także wpływ na izolację termiczną budynków zimą. Zastosowanie systemów zielonych dachów pozwala znacznie ograniczyć przenikanie do wnętrza budynków zimna z zewnątrz. Nawet w trakcie bardzo dużych mrozów, dodatkowa bariera, jaką jest zielony dach pozwala znacznie zniwelować efekty mrozu wewnątrz pomieszczeń i oczywiście wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
W jaki sposób zielone dachy są w stanie poprawić izolację akustyczną?
Systemy zielonych dachów, zwłaszcza w niskim budownictwie, ograniczają też ilość docierających do wnętrza budynków hałasu. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z firmy Xero Flor, jednego z największych producentów zielonych dachów w Polsce:
Dodatkowa bariera w postaci podłoża i zastosowanej w systemach zielonych dachów roślinności nie tylko wpływa na poprawę izolacyjności termicznej budynku, ale także ma wpływ na ilość dochodzących do wnętrza hałasów z zewnątrz. System zielonego dachu częściowo pochłania, a częściowo odbija dochodzące hałasy. Szczególnie duże znaczenie ma to oczywiście w niskiej zabudowie, zwłaszcza, w pobliżu ruchliwych ulic lub chodników, z których każdego dnia korzysta bardzo dużo osób.
Zielony dach skutecznie wygłusza nie tylko odgłosy samolotów, samochodów czy przechodniów, ale również dźwięki, które powstają podczas opadów deszczu czy gradu. Według specjalistów system zielonego dachu jest w stanie zredukować ilość dochodzących do wnętrza dźwięków nawet o 3-5 db. Wbrew pozorom jest to naprawdę dużo!
Dlaczego lepiej sprawdzają się ekstensywne systemy zielonych dachów?
Wiele osób rozważając zastosowanie systemu zielonego dachu w swoim domu zastanawia się, czy w ogóle jest to możliwe i czy umieszczenie na dachu roślinności to nie za dużo i nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia. Tak naprawdę jednak zastosowanie systemu zielonego dachu jest zawsze możliwe. Wystarczy tylko wybrać ekstensywny system zielonego dachu, na który składa się tylko niska roślinność, czyli przede wszystkim mchy i rozchodniki. Takie zielone dachy nie ważą tak samo dużo, jak systemy intensywne z wysoką roślinnością, a dodatkowo są w pełni samowystarczalne i w zasadzie nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana